Okolí

Cyklostezka

Ražanj protíná cyklostezka značená číslem 132. Okruh měří 12,1km a je ideální pro rodinný výlet. Detailnější informace o trase naleznete zde: http://www.bikeandhike.hr/staze/putem-diomeda/104/en.html. Ve vesnici je k dispozici půjčovna jízdních kol.

Pevnost Movar

Nad Ražanjem vyčnívá kopec Movar, jehož vrcholu dominuje pevnost postavená Napoleonovou armádou. Mnoho místních však věří, že jeho historie sahá mnohem dál. Nádherný výhled z pevnosti umožní za příznivého počasí pozorovat nejen břehy Itálie, ale když budete mít štěstí, spatříte i hejna delfínů. Pocity popisující zážitek návštěvníka Movaru se dají vyjádřit dvěma slovy: NEKONEČNĚ MODRÁ. Turisté chodívají na Movar strávit celodenní piknik a vracejí se vždy se spoustou krásných fotografií. Pěšky je to asi 800 metrů od silnice.

Kostel sv. Jana

Kostel sv. Jana se nachází na mysu Planka, v pusté, kamenité krajině a je chráněným náboženským dědictvím. Byl postaven na počest zázračné události: podle legendy totiž loď, na které se plavili sv. Jan (trogirský biskup 1062) s králem Kolomanem, vedle mysu Planka ztroskotala. Sv. Jan Trogirský zachránil nejen všechny námořníky, ale i náklad. Zázračně přitom chodil suchou nohou po moři. Kostel je orientovaný ve směru východ – západ, má obdélníkový púdorys s půlkruhovou apsidou, a uvnitř se nachází jednoduchý oltář.

Ražanj

Ražanj je poklidná vesnička mezi městy Primošten a Rogoznica. Krásná příroda plná borovicových lesů, nádherných pláží a průzračného moře patří k lákadlům této oblasti. Ražanj je výborným místem pro klidnou rodinnou dovolenou v panenské přírodě. Fanoušci sportu si mohou vyzkoušet potápění, rybaření a různé další sporty. Pro cestování po okolí můžete využít půjčovnu motocyklů a motorových člunů. Speciality dalmátské kuchyně nabízí hned několik restaurací. Pokud hledáte noční zábavu, najdete ji právě v nedaleké Rogoznici, kde můžete navštívit některou z „Rybářských nocí“. Pro ty, kteří se rádi baví až do ranních hodin, je jako na míru stvořený klub „Aurora“ kousek od Primoštenu.

Trogir

Trogir má pověst chorvatských „Malých Benátek“. Malebné ostrovní městečko je vzdáleno necelých 30km od Ražanje a rozhodně stojí za návštěvu. Ostrov spojují s pevninou dva mosty a uvidíte zde řadu antických památek. Historické centrum Trogiru patří na seznam světových kulturních památek UNESCO.

Katedrála Sv. Jakuba – Šibenik

Katedrála je považována za jednu z nejkrásnějších staveb evropského pozdního středověku. Památku spravuje chorvatská římskokatolická církev. Na seznamu světového dědictví UNESCO je zapsána od roku 2000.

Národní park Krka

V chorvatském národním parku, vzdálenemém necelých 100km od Ražanje, najdete soustavy peřejí, kaskád a vodopádů, pod kterými je povoleno koupání. Můžete vyrazit na dobrodružný výlet lodí kaňonem řeky Krka až k Rošskému vodopádu a ostrůvek Visovac, kde láká návštěva františkánského kláštera a musea.

Památník Panny Marie Loretánské

Primoštenu, oblíbeném severodalmatském letovisku, byl odhalen největší památník Panny Marie Loretánské na světě. Monumentální socha s podstavcem o celkové výšce 17 metrů a hmotnosti 45 tun stojí na kopci Gaj nad Primoštenem (173 m n. m.), otočena obličejem k Primoštenu. Primoštenský starosta Stipe Petrina, hlavní iniciátor výstavby památníku, při té příležitost zdůraznil, že 45 let starý sen se konečně proměnil ve skutečnost. Slavnostní chvíle se zúčastnily stovky lidí, představitelé církve, samosprávy a bratrského města Loreta.